Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza nauczycieli różnych przedmiotów ze wszystkich typów szkół, a także inne osoby związane z oświatą i kulturą Mazowsza, do drugiej edycji konkursu “Lekcje o Mazowszu”

Podobnie jak w poprzedniej edycji, zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariuszy zajęć z zakresu edukacji regionalnej promujących Mazowsze jako region prężny i nowoczesny, czerpiący inspiracje do rozwoju z przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa.

W tym roku szkolnym - „Roku dla Niepodległej”, tematem przewodnim jest 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczekujemy różnorodnych ujęć problematyki konkursowej, nie tylko w perspektywie historycznej, ale również geograficznej, historycznej, antropologicznej, urbanistyczno-architektonicznej, ekologicznej, ekonomicznej, psychologicznej, socjologicznej. Scenariusze mają nawiązywać do tematyki niepodległościowej, ale powinny być przedstawione w sposób uniwersalny, który umożliwi ich wykorzystanie nie tylko w roku jubileuszowym, ale również w latach następnych.

Zależy nam na propozycjach zajęć z zastosowaniem innowacyjnych metod nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem gier edukacyjnych.

Wzorem I edycji wybrane scenariusze zostaną opublikowane w pakietach edukacyjnych, które otrzymają wszystkie mazowieckie szkoły i biblioteki, a autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni. Mamy nadzieję, że będą one stanowić zachętę dla nauczycieli i uczniów do lepszego poznania naszego regionu.

Przed przystąpieniem do pracy nad scenariuszem polecamy lekturę:

  •  „Mazowsze” - książka autorstwa J. Choińskiej–Miki, M. Kuleszy, K. Miki
    i W. Morawskiego wydana w 2011 roku na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Publikacja zawiera informacje, które mogą stanowić kanwę do scenariuszy. Wydanie jest dostępne pod adresem https://www.mazovia.pl/wydawnictwa/podrecznik-mazowsze/.
  • Mazowieckiego Kwartalnika Edukacyjnego “Meritum” - nr 3/2017 “Gamifikacja
    w edukacji”

Termin nadsyłania prac upływa  28 lutego 2018 roku. Szczegóły na temat Konkursu znajdują się w Regulaminie.

 

Załączniki:

Regulamin Konkursu „Lekcje o Mazowszu”

Załącznik nr 1 – Oświadczenie w sprawie ochrony danych osobowych

Załącznik nr 2 -  Formularz zgłoszenia

Załącznik nr 3 – Scenariusz zajęć edukacyjnych

00-236 Warszawa, ul. Świętojerska 9, tel. 22 536 60 00, faks 22 536 60 01

DMC Firewall is a Joomla Security extension!