SWiS to międzyszkolny zespół nauczycieli lub dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami i propozycjami – zarówno za pośrednictwem internetowej platformy traktowanej jako forum wymiany doświadczeń, jak i spotkań osobistych. Członkowie sieci korzystają z własnych doświadczeń, ale mogą również sięgać po pomoc zewnętrznych ekspertów. Pracują pod kierunkiem koordynatora sieci współpracy i samokształcenia.

Program pracy konkretnej sieci jest konstruowany w odpowiedzi na potrzeby tworzących ją szkół oraz/lub w oparciu o pewne stałe elementy, które będą powtarzać się w pracy wielu różnych sieci. Elementy te zostały zaprezentowane w tabeli i skrótowo opisane poniżej.

Działania w sieci tematycznej

Spotkanie organizacyjne Spotkania robocze Spotkanie podsumowujące

Integracja uczestników sieci

Rozpoznanie potrzeb i zasobów

Ustalenie celów, harmonogramu pracy
i działań na platformie

Dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami

Spotkania z ekspertami

Tworzenie nowych rozwiązań

Podsumowanie i omówienie pracy sieci

Zaplanowanie promocji i sposobów udostępniania wypracowanych rozwiązań innym

Ewaluacja

Działania na platformie cyfrowej pomiędzy spotkaniami:
 - dyskusje, wymiana informacji i spostrzeżeń dotyczących tematyki sieci;
 - koordynowanie pracy uczestników nad wspólnie tworzonymi rozwiązaniami;
 - publikacja efektów pracy (np. wypracowane narzędzia, scenariusze lekcji itp.);
 - dzielenie się zasobami użytecznymi dla uczestników sieci (zamieszczanie dokumentów, filmów, prezentacji , zdjęć itp.);
 - udział w szkoleniach e-learningowych.

Źródło: Przewodnik metodyczny dla koordynatorów sieci współpracy i samokształcenia

Sieci Współpracy i Samokształcenia realizowane w płockim Wydziale MSCDN

Innovatio. Sieć współpracy i samokształcenia
Adresaci: nauczyciele zainteresowani wdrażaniem innowacji
Dla uczestników:
• systematyczne spotkania w grupie osób skupionych wokół tematu innowacji,
• konsultacje z ekspertami, inspirujące szkolenia,
• wymiana doświadczeń, korzystanie z dobrych praktyk,
• możliwość zaprezentowania własnych rozwiązań edukacyjnych.

Kontakt: Anna Krusiewicz, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieć współpracy i samokształcenia - grupa wsparcia dla pedagogów szkolnych i psychologów szkół podstawowych

Celem jest m.in. budowanie pracy wychowawczej w szkole metodą strategii; diagnozowanie problemów szkolnych i tworzenie adekwatnych projektów oddziaływań profilaktycznych, interwencyjnych i wychowawczych w oparciu o doświadczenia praktyczne i wytyczne prawa oświatowego oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu oraz popularyzowanie efektywnych praktyk wychowawczych.

Kontakt: Hanna Drzewiecka-Krawczyk, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli szkół podstawowych „Ars educandi”. Praca z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Sieć współpracy i samokształcenia „Ars educandi” to nowoczesna, także interaktywna forma uczenia się m.in. za pośrednictwem platformy e-learningowej. Oferta skierowana jest do nauczycieli szkół podstawowych. Udział w proponowanej formie doskonalenia pozwala na nawiązywanie nowych, wspierających kontaktów, umożliwiających wymianę doświadczeń poprzez uczestniczenie w stacjonarnych warsztatach prowadzonych przez specjalistów, możliwość dzielenia się wiedzą, doświadczeniem własnym, wypracowywanie kreatywnych rozwiązań. Priorytetem działalności sieci jest doskonalenie umiejętności nauczycieli w zakresie: diagnozy indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka, organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, budowania współpracy z rodzicami. W ramach sieci będziemy rozmawiać o obowiązujących przepisach prawa oświatowego dotyczących organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej i pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Kontakt: Agnieszka Zielińska-Graf, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sieć współpracy i samokształcenia szkolnych doradców zawodowych
Wspieranie inicjatyw zawodoznawczych i działań z obszaru preorientacji zawodowej w środowisku lokalnym. Doskonalenie umiejętności specjalistycznych doradców zawodowych: diagnostycznych oraz prowadzenia wywiadu kierowanego. Budowanie współpracy międzyszkolnej i środowiskowej, integracja zespołowa, wymiana doświadczeń.