A A

Konkurs na tytuł "Opiekun Stypendysty Roku 2019/2020" dla najbardziej zaangażowanych i efektywnych nauczycieli sprawujących opiekę dydaktyczną nad stypendystami w ramach projektu Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka oraz projektu Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych.

1. Regulamin konkursu
2. Instrukcja przesyłania dokumentów
3. Załącznik nr 1 - Formularz konkursowy
4. Załącznik nr 2 - Oświadczenie uczestnika

Tematem przewodnim IV edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu” były lata 20-te XX wieku na Mazowszu. Trudna z pozoru tematyka została nie odstraszyła autorów, a nadesłane prace wykazują się różnorodnym podejściem pod względem zaproponowanych metod oraz form pracy z uczniem. Na uwagę zasługuje fakt, iż pojawiły się propozycje nauczania o Mazowszu w systemie zdalnym. Przygotowane przez autorów karty pracy i teksty źródłowe zachęcają do odkrywania tajników naszego regionu.

Od połowy marca trwają szkolenia realizowane zdalnie. Cieszą się one dużym zainteresowaniem nauczycieli, nie tylko z Mazowsza, ale również z innych województw. Okazuje się, że oferta online spełnia oczekiwania uczestników, którzy wysoko oceniają nasze formy szkoleniowe.

 

#EC1LodzOnline zaprasza uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej do zapoznania się z projektami:

Dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas I-III szkoły podstawowej prowadzimy cykl "Domowe Centrum Nauki EC1". W krótkich filmach prezentujemy możliwe do wykonania w domach eksperymenty i zabawy rozwojowe. Wszystkie gromadzimy pod adresem:
https://www.centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/domowe-centrum-nauki-i-techniki

Dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej uruchomiliśmy projekt #EC1LodzOnline, w ramach którego publikujemy materiały edukacyjne i popularyzujące naukę. Obejmują szeroki zakres tematyczny (opis poniżej) a są dostępne bez opłat pod adresem:
https://www.centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/ec1-lodz-line

Ważne!

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną przedłużamy rekrutację do projektu Szachy w mazowieckiej szkole. Zgłoszenie udziału w projekcie prosimy przesyłać wyłącznie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.O ewentualnych zmianach w harmonogramie szkoleń zaplanowanych na kwiecień będziemy informować na bieżąco zainteresowane osoby.

Karta zgłoszenia nauczyciela
Karta zgłoszenia placówki

Szanowni Państwo,
W czasach pracy zdalnej z uczniami każdy z nas poszukuje inspirujących materiałów, które można przekazać naszym podopiecznym aby zachęcić ich do nauki. W tym kontekście zwracamy Państwa uwagę na grę na urządzenia mobilne pt. Zaginiona Partytura Moniuszki. Gra w formie zagadek płaszcza i szpady przekazuje dzieciom wiedzę o Stanisławie Moniuszce i może być interesującą alternatywą dla przygotowania uczniów do zajęć na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki.
Gra jest bezpłatna i została opracowana w ramach Roku Moniuszkowskiego i sfinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji o grze znajdziecie Państwo pod linkiem Roku Moniuszkowskiego

https://moniuszko200.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/2019-11-13/8071/zaginiona-partytura-moniuszki-inspirujaca-gra-dla-dzieci-i-mlodziezy2

 

Do konkursu w ramach projektu „Moniuszko w mazowieckich szkołach i przedszkolach” realizowanego przez Teatr Wielki Opera Narodowa we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zgłoszono 33 projekty szkolne w następujących kategoriach wiekowych:

• przedszkola i edukacja wczesnoszkolna
• szkoły podstawowe kl. 4-8
• szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne

Czytaj więcej...

W dniu 25 lutego 2020r., odbyło się szkolenie dotyczące innowacji pedagogicznych, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się m.in. co kryje się pod nazwą działanie innowacyjne, jakie cechy charakteru powinien posiadać innowator, jakie czynniki pomagają w realizacji innowacji i jak konkretne pomysły wprowadzać w czyn.

Rusza pierwsza edycja sieci doskonalenia i współpracy CYFROWY PIÓRNIK NAUCZYCIELA JĘZYKA OBCEGO.
Sieć zapewni połączenie sił z innymi nauczycielami, wspólne uczenie się i inspirowanie do działania, rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami i propozycjami. Rozpoczynamy 28 lutego o godz. 15.00! Zgłoszenia (imię i nazwisko, szkoła, język nauczania, nr telefonu) przyjmujemy e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pod tym nieco przewrotnym tytułem 28 stycznia w ostrołęckim Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyły się zajęcia z projektowania w programie Canva, który jest darmowym narzędziem do tworzenia grafiki. Warsztaty te były zorganizowane z myślą o katechetach. Podczas szkolenia Katarzyna Małkowska–Gąska przybliżyła uczestnikom tajniki Canvy pozwalającej w prosty sposób przekształcać pomysły w projekty.

Między innymi na to pytanie próbowało sobie odpowiedzieć 140 uczestników czwartkowej konferencji „Zjawisko uzależnienia dzieci i młodzieży od telefonów komórkowych. Fonoholizm w świetle najnowszych badań” w ostrołęckim MSCDN. Zainteresowanie tematem było ogromne. Spotkanie rozpoczęła kierownik placówki, Magdalena Kielewicz-Kaczyńska, posługując się dwoma rekwizytami: tarczowym telefonem retro i… szczoteczką do zębów, bo, jak słusznie zauważyła, na świecie jest więcej użytkowników smartfonów niż szczoteczek do zębów. A dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego, kontynuując tę myśl, poinformował zadziwionych uczestników, że wkrótce będzie łatwiejszy dostęp do Internetu niż do czystej wody.

 

W 200. rocznicę urodzin ojca polskiej opery narodowej Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Teatrem Wielkim - Operą Narodową realizują projekt „Moniuszko w mazowieckich szkołach i przedszkolach”.

Czytaj więcej...

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział Ostrołęka informuje o możliwości przekazania szkołom, innym placówkom używanego sprzętu komputerowego wymienionego w załączniku poniżej.

Wykaz sprzętu

Już w najbliższą sobotę w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II - Galerii Porczyńskich w Warszawie poznamy laureatów XXIV edycji Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę". W Konkursie bierze udział ok. 14 000 uczniów, w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Na zakończenie zmagań konkursowych, w etapie ogólnopolskim uczestniczy 74 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Podczas dwudniowych zawodów IV etapu ogólnopolskiego XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1939-1948. W walce o wolną Polskę", które odbywają się w Warszawie, uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą z zakresu historii powszechnej oraz dziejów oręża polskiego od X do XX w., z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki. W zawodach wykorzystywane są zbiory Muzeum Wojska Polskiego, merytorycznego i logistycznego wsparcia udzielają pracownicy Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W programie przewidziano m.in. zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, Brygady w Wesołej oraz projekcję filmu KURIER.

Uroczystość wręczenia nagród Laureatom Konkursu i Olimpiady odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w godz. 9.30-12.00 Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II –Galeria Porczyńskich w Warszawie, Plac Bankowy 1.

Celem realizacji Konkursu organizowanego przez SIE DELTA jest trwałe wzbogacenie wiedzy historycznej i kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży.

Konkurs jest okazją do spotkań międzypokoleniowych z Kombatantami i współczesnymi żołnierzami, które łączy wspólna troska o pamięć, tożsamość. Uczestnicy mają wyjątkową okazję do poznania interesujących ludzi; odwiedzają ciekawe miejsca związane z okresem, którego dotyczy dana edycja. Laureaci Konkursu mają zagwarantowane dodatkowe punkty zwiększające ich szanse w procesie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej
i ponadgimnazjalnej.

Ramowy program etapu centralnego: http://www.losyzolnierza.pl/pliki/2018_2019/program_ramowy_losy_zolnierza2019.pdf

Organizatorzy Konkursu:
Mazowiecki Kurator Oświaty, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. mjr. Mariana Porwita, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta”, Muzeum Wojska Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Patronat i współorganizacja:
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej
Patronat honorowy:
Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienie Organizacji Kombatanckich Płocka
Patronat medialny:
TVP 3 Warszawa i RDC

Konkurs ma status konkursu tematycznego, jest organizowany we współpracy z Kuratorami Oświaty w całej Polsce pod patronatem Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich Płocka. Zasady regulujące status konkursu zawarte są w Regulaminie zatwierdzonym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.


Kogo poszukujemy?
Poszukujemy współpracowników – osób, które dostrzegają wagę oraz pilność potrzeby ochrony klimatu i chcą być częścią rozwiązania. Jeśli masz dobrą orientację merytoryczną w temacie lub dobre przygotowanie w zakresie nauk ścisłych i chcesz włączyć (lub poszerzyć) wiedzę o klimacie do swoich działań, kierujemy tę wiadomość właśnie do Ciebie.

Czytaj więcej...