13-14 VI 2019. Celem konferencji jest doskonalenie kompetencji wykorzystania źródeł archiwalnych dokumentujących 100 Rocznicę odrodzenia państwa polskiego oraz przybliżenie aktualnego stanu badań w nauce historycznej.

educare loga

educare

Zaproszenie do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Historyków i Archiwistów

EDUCARE NECESSE EST … - DZIEDZICTWO PAMIĘCI

organizowanej przez

• Archiwum Główne Akt Dawnych; Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej; Archiwum Państwowe w Warszawie;
  • Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych; Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie

Konferencja odbędzie się w dniach: 13 – 14 czerwca 2019 r.

• 13 czerwca 2019 r. w godzinach: 1000- 1700, miejsce obrad: Sala Kolumnowa Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

• 14 czerwca 2019 r. w godzinach:

• 900- 1245, miejsce obrad: warsztaty do wyboru (obowiązkowe zapisy):

1. Archiwum Główne Akt Dawnych, ul. Długa 7;

2. Archiwum Państwowe w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7;

3. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Kłobucka 21;

• 1300 – 1600, miejsce obrad: MSCDN Wydział w Warszawie, ul. Świętojerska 9, Warszawa

Celem konferencji jest doskonalenie kompetencji wykorzystania źródeł archiwalnych dokumentujących 100. Rocznicę odrodzenia państwa polskiego oraz przybliżenie aktualnego stanu badań w nauce historycznej. W ramach konferencji przewidziane są sesje z referatami i komunikatami oraz warsztaty praktyczne organizowane w trzech archiwach warszawskich. Obrady będą odbywały się w następujących blokach tematycznych:

1. Pamięć odradzającej się państwowości w edukacji publicznej.

2. Archiwa a pamięć.

Moderatorzy bloków tematycznych: prof. dr hab. Alicja Kulecka- Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiegomgr Magdalena Mołczanowska - Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej dr Teresa Stachurska-Maj - Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli - dr Violetta Urbaniak - Archiwum Państwowe w Warszawie - dr Hubert Wajs - Archiwum Główne Akt Dawnych

Osoby zainteresowane udziałem w obradach z referatem (ok. 20min.) lub komunikatem (ok.10-15 min.) proszone są o nadesłanie tytułu zgłaszanego wystąpienia wraz z abstraktem wystąpienia (ok. 900 znaków ze spacjami) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 kwietnia 2019 r.

Program warsztatów

Warsztat nr 1: „Nad dawnymi rękopisami”

1. Wprowadzenie o AGAD (wystawka oryginałów), [25 min.]

2. Praca z dokumentami (45 min.)

1. Konstytucja 3 maja (rozdział VII. Król. Władza wykonawcza)

2. Szwedzi w Warcie w 1703 r.

3. Księgi Poselstw z 1502 r.

3. Dyskusja nad tekstami (20 min.)

Miejsce: Archiwum Głównym Akt Dawnych, ul. Długa 7, Warszawa

Warsztat nr 2: „W kręgu źródeł i archiwów rodzinnych”

1. Archiwum rodzinne (co to jest, jakie materiały w nim się znajdują, kto nam może pomóc w stworzeniu archiwum rodzinnego, jak można zabezpieczać dokumenty rodzinne przed zniszczeniem) — (60 min.)

2. Źródła do dziejów rodzinnych — (60 min.)

1. M.in. akta stanu cywilnego, ewidencja ludności akta szkolne, akta wymiaru sprawiedliwości

2. Jak prowadzimy poszukiwania genealogiczne (archiwa państwowe a kościelne, technika sporządzania wypisów, budujemy drzewo genealogiczne

3. Jak możemy wykorzystać Internet do poszukiwań genealogicznych — (60 min.)

Miejsce: Archiwum Państwowe w Warszawie, ul. Krzywe Koło 7

Warsztat nr 3: „Fotografia — między źródłem historycznym a środkiem narracyjnym”

1. Prelekcja na temat różnych rodzajów fotografii przechowywanych w Archiwum IPN (30 min)

2. Praca ze zdjęciami: (60 min)

1. fotografie propagandowe z okresu II wojny światowej

2. fotografie operacyjne SB

3. albumy fotograficzne

3. Dyskusja — tworzenie kwestionariusza pytań badawczych (15 min)

4. Wnioski: wskazanie funkcji fotografii w badaniach i edukacji historycznej (15 min).

Miejsce: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Kłobucka 21

UWAGA!

• Uczestnicy proszeni są o wybór warsztatu jednego spośród trzech.
  • Deklaracje o wyborze warsztatu prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konferencja dla uczestników zarejestrowanych jest bezpłatna. Uczestnicy otrzymają materiały dydaktyczne i książki w formie gratisów oraz zaświadczenie potwierdzające udział w konferencji.

Zgłoszenia należy przesłać WYŁĄCZNIE w formie elektronicznej  [formularz zgłoszenia]  do dnia 15 maja 2019 r. O przyjęciu na konferencję decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowych informacji udziela nauczyciel konsultant: dr Teresa Stachurska-Maj; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 536 60 73, pn; wt; czw; pt; w godz.11.00-14.00;śr;16.00-18.00 lub w sekretariacie rejestracji kursów Jolanta Czułada; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 536-60-66.

Komitet Organizacyjny
IV Ogólnopolskiej Konferencji Historyków i Archiwistów
„Educare necesse est... Dziedzictwo pamięci”